menu

language امید تنها سلاح ماندگاری آدمیزاد برای بقا است

کرونا در سه سال گذشته مبارزه‌ای بس نفس گیر و شانه به شانه‌ای را در سراسر جهان با انسان‌ها آغاز کرد. و از پس این روزهای سیاه هنوز در ته دل هایمان نمیدانیم که این بیماری ریشه کن شده یا مترصد بازگشتی دوباره است.
هر چند در طول تاریخ، امید تنها سلاح ماندگاری آدمیزاد برای بقا می‌باشد و در این میان هنر تاتر از ۲۵۰۰ سال پیش، برآمده از آیین و قصه گویی یکی از ابزارهای مهم برای رشد تفکر که خود باعث خرد ورزی و امیدواری ست روح هر جامعه‌ای را تلطیف کرده و مردم را به صلح و آرامش دعوت نموده است.
سال ۱۴۰۱ خورشیدی از راه رسید، تماشاخانه‌ها آغاز به کار کردند، تماشاچیان برای دیدن تاتر به انتظار نشستند و هنرمندان تاتر که تشنه‌ی صحنه بودند به سوی ساخت اثری جدید هجوم بردند. طبق قانون مهمترین مرکز تولید تاتر در جغرافیای این کشور انجمن هنرهای نمایشی ست که تحت لوای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به حیات با برکت خود ادامه میدهد. انجمن دارای یک ساختار دموکرات است که با رای مستقیم اعضا خود ۵ نفر را به عنوان هیئت مدیره انتخاب کرده که از این میان یک نفر به عنوان مدیر عامل در یک دوره ۳ ساله رتق و فتق امور مربوط به تاتر را به عهده میگیرد. اما هر تصمیم مهم برای هر گونه تغییر یا تعویض یک قانون یا تصویب آن با رای حداکثری اعضا انجام می‌پذیرد و مدیر عامل تنها مجری این خرد جمعی محسوب میشود و این در حالی ست که هیچ کدام از این اعضا ریالی برای این تلاش دریافت نمی‌کنند و هر چه هست از روی عشق و علاقه به تاتر شکل میگیرد. چه نمایشنامه‌ی گروتسکی را در زندگی حقیقی به بازی نشسته‌ایم، هیاهوی بسیار برای هیچ...
قصدم اعاده‌ی فضل نیست، چرا که تابستان از راه رسیده و به زودی باید به استقبال جشنواره‌ی تاتر استانی برویم. سال گذشته تاتر استان شاهد اتفاقات خوبی در برآیند جشنواره استانی بود، پذیرفته شدن هر دو اثر نمایشی در جشنواره فجر و کسب جایزه‌ی نفیس بازیگری توسط پیام نوروزی عزیز که برای اولین بار در این بخش اتفاق افتاد.
هر چند سال‌ها پیش مرتضی نجفی برای نمایش قاقمان و در بخش طراحی صحنه تندیس جشنواره را با خود به قزوین آورد و حامد مکملی هم جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران را برای نمایش کمین ژاله دریافت کرده بود که جایی بسی افتخار برای این هنرمندان محسوب می‌شود، اما خوب به یاد دارم که همان سالها هم آنگونه شایسته و بایسته از این دوستان تقدیر به عمل نیامد. این را مقایسه نمایید با سیمرغی که دوستان و همکاران سینمایی و همشهری ما در این سال‌ها دریافت کرده‌اند، که هر چه تعریف شنیده‌اند لایق بالاتر از آن هستند، ولی ای کاش برای هنر تاتر هم یک جشن کوچک می‌گرفتند که این خود مایه‌ی دلگرمی هنرمندانی ست که بی هیچ چشمداشتی در این هنر نفس میکشند.در این‌۳ سالی که مسئولیت انجمن به عهده‌ی اینجانب بوده، قصد و غرض من و همکارانم حاکمیت قانون در این مجموعه‌ی فرهنگی است.انواع و اقسام اتهامات را به دوش کشیدیم، به هر گونه زشتی متهم شدیم ولی به یاری عاشقان اصیل تاتر ذره‌ای پا پس نگذاشتیم و برای آموزش، پژوهش و آفرینش در تاتر استان به قد ایستادیم.
تنها جرم ما قانون مداری ست.و برای آنکه اندیشه هامان را از نو بسازیم آماده‌ایم که هنر گفتمان را دوباره تعریف کنیم. آموزش رکن اساسی انجمن محسوب می‌شود.تربیت نسلی اخلاق گرا و اخلاق مدار که هویت تاتر را درک کند و برای سربلندی تاتر به قد بایستد از اهم کارهایست که هیئت مدیره انجمن سخت به آن می‌اندیشد. در این راه کیفیت بسیار ارجح‌تر از کمیت است
گاهی باید سال‌ها بگذرد تا یک هنرمند تاتر در این هوا نفسی به سلامت بکشد. پس نباید عجله کرد و صحنه را به راحتی در اختیار انسان‌های نابلد قرار داد. این را از آن جهت میگویم که در پس این سه دهه‌ای که در هوای تاتر نفس کشیده‌ام هنرمندان بسیاری را دیده‌ام که به اشتباه با این هنر پیوند اخوت بسته بودند و خود و همکاران خویش را به زحمت انداخته‌اند. به هنرجویان گرانمایه که چون کودکی تازه به این دنیا قدم گذاشته‌اند پیشنهاد میدهم که ساختار اصیل تاتر را خوب شناسایی کنند و به قضاوت خیال پردازان توجه نکنند. این عرصه برای دروغ پراکنان فضایی تنگ محسوب می‌شود و به زودی صحنه‌ی تاتر فرزندان ناخلف خود را پس خواهد زد. آموزش آموزش آموزش....سه ضلع یک مثلث مهم. با حمایتی که اداره کل همواره از تاتر داشته در پی آنیم که پای اساتید مطرح کشوری را به قزوین باز کنیم و در این بستر همه با هم به منفعت برسیم.در این راه باید یاد بگیریم که صلیب خود را بر دوش بکشیم و ذره‌ای پا پس نگذاریم. انجمن برای آنها که چه در گذشته برای تاتر این استان زحمت کشیده‌اند و چه افرادی که در حال حاضر از جان برای این هنر مایه می‌گذارند به قد می‌ایستد و به ادای احترام کلاه از سر بر می‌دارد، اما به دلیل نبود منابع مالی قادر به انداختن فرش قرمز برای هیچ کس نیست. هر که در این وادی گذران عمر کرده و میکند به خواست خود بوده و هیچ اجباری از جانب هیچ جناحی بر آنها وارد نشده است.پس دوستان عزیزی که برای مثال به علت عدم فعالیت، کارت صندوق آنها غیر فعال شده بدانند و آگاه باشند که انجمن هیچ دخل و تصرفی در این پروسه ندارد و تنها به عنوان یک ناظر در این داستان انتخاب شده. اما صد افسوس که برای همین داستان چه اتهاماتی به سمت انجمن سرازیر نشد و در چه داستان هایی ما به عنوان شمر شناخته نشدیم.این در حالی ست که تمام اعضا انجمن هم باید برای به روز کردن پروفایل خویش اقدام کنند تا عیار آنها نیز محک بخورد. هنرمندان عزیز تاتر بدانید که حرمت امامزاده را متولی آن نگه میدارد،این خاصیت این هنر است که اگر یک نفر اشتباهی مرتکب شود گناه آن به پای همه‌ی ما نوشته می‌شود. مراقب همدیگر باشیم و بدانیم که خانه‌ی همگی ما انجمن هنرهای نمایشی استان است که با ۳۰ سال قدمت همچنان سرپا ایستاده است.

دوست عزیزی که نا مهربانی‌ها او را آزرده خاطر کرده میگفت که قصد حضور در جشنواره استانی را ندارد، اما به عنوان رییس انجمن هنرهای نمایشی استان از همین تریبون از این هنرمند نامی و دیگر هنرمندان توانمند استان درخواست صمیمانه دارم که بدون توجه به حاشیه‌ها با قدرت در این رویداد مهم حضور به هم رسانند و عیار جشنواره را بالاتر ببرند که این خواست همه‌ی دوستداران تاتر محسوب می‌شود. به امید روز‌های بهتر برای تاتر استان و این میسر نمیشود مگر به تفکر آمیخته به عشق دوستداران حقیقی و ماندگار تاتر

کیوان حبیبی
مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی استان قزوین

منبع انجمن هنرهای نمایشی


comment دیدگاه ها